Kuidas hooldada lastemööblit

Blogi

Kommenteeri
Olles oma lapsele ilusa heleda mööbli ostnud, tundub esialgu kõik nii imeline - nagu ajakirja kaanel. Kuid kaua see valge ilu kestab, on omaette küsimus. Paratamatult tuleb igaühel arvestada, et väikesed lapsed armastavad mängude käigus maailma avastada ja nii mõnigi kord kannatab selle all mööbel.

3 min lugemine

Esiteks on hea kohe alguses leppida sellega, et mööbel saab üksjagu täkkeid, kriime ja plekke - nii lihtalt on. Aga sellepärast ei pea ju muretsema, sest elu ongi elamiseks ja asjad kasutamiseks, mitte vaatlemiseks ja eemalhoidmiseks. 

Lastemööbli hooldamisel, nagu ka igat sorti mööbli hooldamisel ja puhastamisel, tuleb arvestada materjali ja pinnatöötlusega. Kas mööbel on puidust, puitkiudplaadist või plastikust ning kas see on töödeldud vaha, laki, värvi vms? Üldiselt sobib alustuseks kõikidele pindadele õrnalt niisutatud lapp. Mis eriti tähtis – lapp ise peab olema väga puhas, enne kui sellega valge mööbli kallale minna. 

Värvitud puitpindade puhul on kõige lihtsam kergelt niiske lapiga pinnad üle tõmmata. Lapiga on parim liikuda puidukiu suunas. Kui lapp on märjem, võib pinnal olevate mikrokriimude kaudu, mida tuleb lastel mängu käigus hulgaliselt, niiskus imbuda materjali sisse. Selle tõttu võib pinnatöötlus hakata pragunema või lausa kooruma. Kui niiskus läheb pinna alla, võib puit hakata ka niisketes ruumides lausa mädanema ja/või nt värvikihi all hallitus vohama. Sama kehtib ka värvitud puitkiudplaadi kohta, mis tuntud MDF-ina. Selle materjali puhul on suur risk, et materjal hakkab liigset niiskust saades punduma. 

Hea, kui lastemööbel ei asu otseselt päikse käes, sest päike võib pikemas perspektiivis kahjustada nii puitu kui pinna viimistlusvahendeid (ka läbi akna paistev päike mõjutab materjale). Puit on naturaalne materjal ja eks temagi elab oma elu: näiteks lähevad männi oksakohad aastatega järjest tumedamaks. Seda protsessi on küll võimalik edasi lükata, kui kasutada pinnatöötlusel kalleid kemikaale, kuid see nõuab aega ja raha, mis lõppkokkuvõttes kajastub hiljem ka toote hinnas. 

Wings by Palms Art lastemööbel on valmistatud kasevineerist, kasepuidust ja lauaplaat  puitkiudplaadist. Tooli materjaliks on püütud hoida kõrgekvaliteedilist oksavaba kasevineeri, mis töödeldud standarditele vastavate lastesõbralike vesialuseliste lakkidega ja selle puhastamiseks piisab niiske lapiga ülekäimisest. Inglitooli ja laua jalad on kasepuidust, mis lakitud kas läbipaistva või valge lakiga. Ka nende puhastamisel piisab niiske lapiga puhastamisest. Kui pinnale juhtub midagi, mis niiske lapiga maha ei tule, võib lakitud ja värvitud pindadel ka lahjendatud nõudepesuvahendit kasutada. Aga siiski tuleb rõhutada: jälgida lapi niiskust ja kindlasti peale pesu korralikult kuiva lapiga kõik pinnad üle käia. 

Ingelliku tooli ja laua komplekti kuuluv lauaplaat on valmistatud puitkiudplaadist ehk MDF-ist (Medium Density Fiberboard). Mis on MDF? Puidukiud hakitakse ja suure surve all pressitakse orgaaniliste sideainetega kõrgel temperatuuril plaatideks. Puitkiudplaat on ökoloogiliselt ohutu ja hästi töödeldav – seepärast kasutatakse seda ka laialdaselt mööblitööstuses. Selle hooldamisel tuleb olla eriti tähelepanelik – MDF ei soovi liigniiskust. Wings by Palms Art mööbel on küll kaetud tugeva lakikihiga, kuid laste mänguhoos võib sinna tekkida kriime (ka mikrokriime) ja sealtkaudu on oht liigsel niiskusel jõuda puitkiudplaadini. Seepärast on hea alati lapse lauda puhastada õrnalt niisutatud lapiga ja käia see igaks juhuks kuiva lapiga üle. Kui peakski lauale liigselt vett sattuma, siis koheselt kuivatada. Hea, kui saaks seda teha liikuva õhu käes – siis niiskus aurustub kiiremini ja võimalik kahju on minimaalne. Oleme valinud MDF-i just sellepärast, et ta ei sisalda oksakohti ja on optimaalne hinna-kvaliteedi suhtega valik laua plaadiks. Seda materjali kasutatakse suure osa ettevõtete poolt, kes lastemööblit valmistavad. Pikema kasutuse järel saab muidugi ka hullemal juhul lauda lasta lihvida ja kanda uus värvi- või lakikiht peale. Tegijatel ju ikka juhtub ja lahendus leidub alati igale olukorrale. 

Ingellik mööbel on valmistatud ideega pakkuda kauneid lapsepõlvemälestusi. Usume, et see lastemööbel toob väikestele ja suurtele koju palju rõõmu. Lapsed saavad inglitoolil istudes luua vahvaid joonistusi, pidada „teepidusid“ ja vanemad tunda rõõmu sellest unikaalsest Eestis disainitud mööblist.

Soovime kõigile edu valge mööbli valgena hoidmisel ;)

Ingellike kohtumisteni!

Meie ingellikke valgeid tooteid saad vaadata siit

Lisa kommentaar

Email again: