8 nippi jonniva lapse rahustamiseks

Blogi

Kommenteeri
6 min lugemine
Kõik, kes rohkem või vähem väikelastega kokku puutuvad, on aeg-ajalt oma elus pidanud vastamisi olema ka väikelapse jonniga, mis lihtsalt tuleb ja võtab võimust kogu olukorra üle. ...juhul, kui me seda lubame. Kuidas kiirelt harmoonia taastada?

Jonnihoogusid on muidugi võimalik ka ennetada, aga sellest räägime teine kord. Järgnevalt mõned nipid, mille olen oma kahe lapse peal ka ära katsetanud ja mõni neist kasvõi natukene on ikkagi abiks olnud. Kuigi lapsed on erinevad, nagu ka nende reaktsioonid olukordadele, siis alltoodud nipid on üsnagi universaalsed ja mõni nendest peaks "päeva päästma".

Nipid lühidalt:

  1. Sosinal rääkimine
  2. Hingamise viisid
  3. WC-poti meetod
  4. Iseenda maailma lõpp on käes?
  5. Lasku allapoole
  6. Tähelepanu eemalejuhtimine
  7. Lase lapsel ka otsustada
  8. Inglitiibadega toolil istumine

1.     "Minu oma!" hüüab laps nutuvõru ümber suu. Huhh, küll on ebameeldiv, kui väikseke veel jagada ei oska. Üks asi, mis minu tütrega umbes 1,5-3 aasta vanuselt väga hästi toimis, oli sosinal rääkimine. Oi, kuidas ta oli minuga hädas. Tahtis ju kuulda, mis ma põnevat räägin, aga oli vaja kõva häälega jonnida ja pahandada. Mingi aeg toimis see väga hästi: tütrel oli vaja jonn lõpetada, et kuulata, mis ema räägib ja nii kui hoogu juba paus tuli, ei saanud see endisel viisil enam jätkuda. Nii oligi peatselt päike silmis taas säramas. 

2.     Hingamine! Pinnapealne hingamine tekitab kehale stressi juurde ja suurendab ärevust, sellest on palju kirjutatud. Nii kui lapsele jonn peale tuleb, hakkab ta pinnapealselt hingama. Erinevate nippidega saab proovida teda sügavamalt hingama panna. See kehtib muide ka täiskasvanute puhul ;) Proovi ise järgmine kord, kui oled ärritunud või segaduses! Kui teha kasvõi ainult 1-2 sügavamat hingetõmmet, tuled teadlikkusega käesolevasse hetke. Nii unustab laps või täiskasvanu kasvõi momendiks oma ärevus-/jonnihoo ja rahuneb kiirelt. Ise naeratades ja kallikesele pai tehes taastub harmoonia. Nipid sügavamalt hingamiseks:

  •  Palu lapsel mingit asja nuusutada (leiad kusagilt lille, võtad käekotist oma käte- või huulekreemi, leiad mõne "varu" kommi või mille iganes - kõigel on ju mingisugune lõhn). Kui ta proovib nuusutada, siis ta hingab sügavalt sisse ja palu tal samas kõik ka läbi suu välja puhuda.
  • "Huvitav, kas naaber keedab hapukapsaid?" ütled keset jonnihoogu ja hakkad ise ninaga nuuskima. Laps hakkab uurima, mida sa teed ja hakkab ka nuuskima, kas tõesti on kusagil hapukapsalõhna ja juba ongi hingamine teisele tasemele viidud.
  • Proovige koos hingata nii, et kõht läheb punni. Kõhuhingamist (ehk diafragmahingamist) praktiseerivad loomulikul viisil beebid ja loomad, lisaks kõik hingamisterapeudid, joogaga tegelejad ja veel mõned, kelle silmad on uuesti avanenud selle paljude jaoks nö ununenud tõe osas. Mida vanemaks inimene saab, seda rohkem ta millegipärast roiete piirkonnaga hingab (seda soodustab ka istuv asend ja pinged mujal kehas). Kõhuhingamisest ja selle kasulikkusest saab internetiavarustes palju lugeda. Lapsele teeb igatahes kõhuhingamine alguses väga palju nalja (eriti kui emme püüab kõhtu punni ajada) ja samas õpib laps sel viisil tundma ka oma keha. 

3.     Jonni saab WC potti visata ja väikese koguse veega alla lasta. Seda nippi on muidugi võimalik kasutada ainult siis, kui WC on lähedal. Ära proovitud meie rüblikust pojaga, kes ka vahel hirmsasti ennast jonniga proovis kehtestada, aga wc-potti äraviskamine ja siis puhta veega jonni mahapesemine näo pealt aitas kõik ülevoolavad tunded edukalt minevikku jätta.  

4.     Kui pole võimalik ennetada lapsel suure "ma tahan!"-hoo sissesaamist,  tuleb tegeleda kiirelt ka iseendaga. Teadvustada, et see olukord pole maailma lõpp ja peatada kohe enda käskiv kõneviis teemal "mina olen lapsevanem ja ma käsin sul koheselt nutt lõpetada". Vaata enda sisse ja ole leidlik, ära mine hoogu nagu laps on juba läinud. Kahest närvitsejast pole kellelegi kasu :D Laps alles õpib oma emotsioone tundma ja ootab sinult pigem tuge ja armastust. Ütle endale: "Kõik laheneb, ma suudan ise rahulikuks jääda," siis tunnetab seda ka laps ja üheskoos leiate juba kiirelt rahuseisundi. 

5.     Lasku lapse tasapinnale. Laps peab pidevalt vaatama vanematele alt üles ja kui keegi seal kõrgel näppu ka viibutab, tekib veelgi suurem viha emotsioon. Kükita ja proovi lapsega rääkida, nagu ta oleks su sõber - sama pikk kui sa ise. Vaata talle armastavalt silma ja anna mõista, et saad aru tema emotsioonidest. Ülevoolavad tunded ajavad teinekord väikese enda ka segadusse. Lase tal tunda, et hoolid tema tunnetest. Hea, kui saaks istuda ja ta sülle võtta. Täiskasvanu süles tunneb laps end turvaliselt ja rahuneb. Lapsele tuleb anda mõista, et ta on hoitud ja armastatud just sellisena nagu ta on. Laps peab ikkagi saama oma tundeid rahus väljendada. Ühtegi paha last ei ole olemas! On võib-olla pahasti käituvad lapsed, aga südames on kõik head ja seda tuleb pisikesele meelde tuletada.  

6.     Tähelepanu eemalejuhtimine. Laps soovis kommi, aga äkki täna aitab hoopis üks magus puuvili olukorra lahendada. Kui ta soovis mänguasja, siis paku, et äkki sünnipäeval/jõuludel saabki, kui ilusasti oodata ja soovide nimekiri kodus ise valmis kirjutada (võib-olla ongi aeg hoopis uued pliiatsid osta, et ilus pilt soovide juurde joonistada). "Oi, kas siga lendas mööda?" saad ka alati lapselt küsida - vana trikk, aga siiani toimib. Alati saab lapse tähelepanu kõrvale juhtida minevikus või tulevikus asetleidvate südmustega. Nt "Eile oli vanaema juures nii tore, eks? Oleme täna sama rõõmsad kui eile vanaema juures" või "Kui koju jõuame hakkame kohe koos joonistama, eks?" Lapsele väga meeldib kuulda, et vanem temaga midagi koos teeb ja ongi jonn ununenud.

7.     Lase lapsel ka midagi valida. Poes oleme meie 3-aastase tütrega palju vestlusi maha pidanud teemal, mida siis täna valida. Valiku andmine tekitab lapsele suure inimese tunde - ta on rahul, et tema arvamust aktsepteeritakse ja ta on koostöövalmis. Keset jonnihoogu olen lastele ette pannud kaks või kolm erinevat väikest asja ja kuna aju peab hakkama kohe analüüsima, mida valida, läheb nutt meelest. Kas pigem üks väike komm, või jäätis. Kui jäätis, siis äkki läheb pluusi peale ja on kahju, kui ilus pluus hukka läheb. Kas kallis mänguasi või mõni väiksem, et kallist mänguasjast järelejäänud raha saaks säästa näiteks veekeskusesse minekuks või muuks meelistegevuseks või koguda raha uhkema mänguasja jaoks. "Ei" paraku ei aita. Tuleb leida nippe, mida on tegelikult lõputult, kus saab anda talle võimaluse valida, samal ajal kui tegelikult suunasid vaikselt kogu arutelu võimalikult väikeste kulude suunas :)  

8.     Inglitiibadega toolil istumine! Ohoo, see on tõesti tõsi! Minu väikse ingli puhul toimis superhästi. Inglitiibadega lastemööbel saigi loodud taotlusega tekitada lastele juurde armastuse- ja turvatunnet. Kui lapsel tuleb jonnimise soov, tuleb minna inglitiibadega toolile istuma. Tiivad teevad kalli ja inglid pai - jonn ongi läinud. Sellise seletusega õpetad ka lapsele, et kõik ei ole must-valge, laps õpib tunnetama midagi, mida pole otseselt näha: on vaid suur kõikehõlmav armastuse tunne. Tooli saad osta  astri.ee - st (toolile tasuta transport) või tasuta kuller otse koju Ingellikule toolile ja/või Ingelliku tooli ja laua komplektile meie e-poest ! Selleks vali e-poes transpordiviisiks Cargo kuller.

Videot minu selgitusest inglitiibadega tooli kasutamise kohta jonni peletamisel saad vaadata siit:

Pean tunnistama tõtt: mind on laste iseloomuga ka õnnistatud, eriti kangeid lapsi olen pidanud eemalt uurima. Teine laps sai planeeritud ka mitmeid aastaid peale esimest ja ma olin selleks ajaks jõudnud muutuda lapsevanemana enesekindlamaks, palju palju rahulikumaks ja lõppkokkuvõttes otsustaski tüdrukutirts ise sündida hoopis rahulikuma loomuga kui esimene rüblikust poiss. See aga ei tähenda, et teise lapse tundlikkus ja kohati endast märku andev kangus ei tekitaks ka meie peres aeg-ajalt olukorda, kus jonnihoog soovib võimu haarata.

On teada, et pahandamine ja karistamine ei aita, "ei" tekitab ainult negatiivseid emotsioone juurde. Lapse karistamine peale tegu, mis pole vanema poolt oodatud/soovitud, ei anna lapse edasiseks eluks vajalikke tulemusi – laps õpib vaid kartma oma vanemat. Vajaka jäävad aga selliste oskuste arendamine nagu analüüsivõime, eneseusaldus, loov lahenduste otsimine jne. Seega on ikkagi kõige võimsam nipp hoida ennast teadlikuna (aitab rahulik hingamine) ja tegutseda heasoovlikult. 

Need olid minu peamised nipid! Kindlasti olen aastate jooksul veel igasugu trikke kasutanud, aga eks kõike ei jõuagi jagada. Mul on hea meel, kui sul siinsest kirjutisest midagi kasu oli! Anna mulle lahkesti tagasisidet ja kirjuta oma kasulikest nippidest allpool, siis saame neid ka teistega jagada.


Soovin ingellikult helget olemist kõikidele väikestele põnnidele ja printsessidele, rüblikutele ja inglitele ja nende vanematele.

Vaata meie e-poodi siit

Pildimaterjal Canva.com ja erakogu
Email again:

Lisa kommentaar

Email again: